استراتژی تولید محتوا: 6 گام ساده

6 گام ساده برای تهیه یک استرتژی تولید محتوا۱. اولین استراتژی تولید محتوا: شناسایی مخاطبان هدف

اینکه آن‌ها چه کسانی هستند؟ کجا زندگی می‌کنند؟ چه روزنامه یا مجلات تجاری را مطالعه می‌نمایند؟
یک روش برای تعیین مخاطبان هدف ایجاد شخصیت‌ها (personas) است.

Persona توضیحاتی است از افراد خاصی که ممکن است سرویس شمارا بخواهند. Persona معمولاً شامل اطلاعات جمعیت خریداران ساختگی است.
ادامه خواندن استراتژی تولید محتوا: 6 گام ساده

3 دلیل عدم توجه مشتریان به محتوا های شما

3 دلیل عدم توجه مشتریان به محتوا های شمابازاریابی محتوا یکی از استراتژی‌های قدرتمند در کسب‌وکار است که به کمک آن می‌توانید ارتباطتان را با مشتریان فعلی گسترده و مشتریان جدید کسب کنید اما بسیاری از برندها در استفاده درست از این تکنیک با شکست مواجه شدند.
۸۷% برندها درگیر تولید محتوا هایی هستند که کاربرانشان علاقه‌مند به مطالعه و اشتراک‌گذاری آن‌ها هستند و تنها ۱۴% به تولید محتوا هایی می‌پردازند که مؤثر در ارزش سازی برای کسب‌وکارشان است.
ادامه خواندن 3 دلیل عدم توجه مشتریان به محتوا های شما

چگونه وقتی چیزی برای نوشتن نداریم ایده‌های ناب پیدا کنیم؟

در این مقاله قصد داریم به سخنان افراد موفق در مورد اینکه چگونه ایده‌های ناب پیدا کنیم بپردازیم و راهکاری نیز برای زمانی که چیزی به ذهن خلاقمان نمی‌رسد، ارائه دهیم.
کپی بلاگر یک سایت تولید محتوا است که هربار هم پیشنهادات مختلفی در رابطه با چگونگی نوشتن در مباحث مختلف ارائه می‌دهد، این بار اما از کارکنان این سایت سوالاتی پرسیده شده است مبنی بر اینکه زمانی که موضوعی به ذهنشان نمی‌رسد تا در مورد آن بنویسند چه روش‌هایی را برای حل این مسئله در پیش می‌گیرند، پیشنهاداتی خوبی در این رابطه ارائه شده است که امیدوارم برای شما هم کاربرد داشته باشد.
پیدا کردن موضوع، سخت‌ترین بخش نوشتن است. مسئله‌ای که نشان می‌دهد نویسندگی ضرورتاً مقوله‌ای دوست داشتنی نیست. گاهی اوقات در نویسندگی به خودتان شک می‌کنید، به خلاقیت و توانایی‌تان. شاید حتی با این سؤال از سوی خودتان مواجه شوید که آیا نویسندگی در مقام یک حرفه اساساً برایتان اهمیتی دارد یا نه؟
ادامه خواندن چگونه وقتی چیزی برای نوشتن نداریم ایده‌های ناب پیدا کنیم؟

حذف مطالب قدیمی و بی‌کیفیت و تاثیر آن بر افزایش ترافیک سایت

تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که مطالب قدیمی و بی‌کیفیت وب‌سایت‌تان که به ظاهر هیچ ارزش سئویی ندارد و گوگل هیچ اعتباری برای آن قائل نیست، می‌تواند به رنکینگ سایت‌ شما صدمه بزند؟! این نوشته را بخوانید تا ببینید با این‌گونه نوشته‌ چه باید کرد.

شما به‌عنوان یک وب‌مستر می‌بایست همه مطالب وب‌سایت خود را تحت‌نظر داشته باشید. به‌ویژه مطالب قدیمی‌تری که شاید در زمان انتشارشان موردقبول بوده‌اند، اما با توجه به به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل، دیگر کیفیت و کارآمدی لازم را ندارند. امروزه وجود داشتن چنین مطالبی دیگر توجیه متقاعدکننده‌ای نداشته و ممکن است به شهرت سایت شما آسیب برسانند. در این صورت چه باید کرد؟
ادامه خواندن حذف مطالب قدیمی و بی‌کیفیت و تاثیر آن بر افزایش ترافیک سایت

5 نکته برای ایجاد محتوای ویدیویی با کیفیت برای تازه کارها

برای حضور موفقیت آمیز در کسب و کار آنلاین باید در بخش های متفاوت مثل بلاگ، شبکه های اجتماعی و … فعالیت مفید داشته باشید. یکی دیگر از این بخش ها ، تهیه و انتشار محتوای ویدیویی می باشد که در این مقاله به نکاتی برای ایجاد محتوای ویدیویی موفقیت آمیز اشاره می کنیم.

ضبط و نشر محتوای ویدیویی انحصاری که آن را با نام بازاریابی ویدیویی نیز می شناسند با دیگر روش های بازاریابی آنلاین کمی متفاوت بوده و اندکی پیچیده و دشوار به نظر می رسد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که در این زمینه تجربه ندارد، احتمالاً کمی گیج شده اید و نمی دانید که باید چطور و از کجا شروع کنید.
ادامه خواندن 5 نکته برای ایجاد محتوای ویدیویی با کیفیت برای تازه کارها

بازاریابی محتوا چیست؛ راهنمای کامل استفاده از آن در کسب‌وکارها

بازاریابی محتوا چیست؟ چطور می‌توانیم با تولید محتوا تجارت اینترنتی خود را دگرگون کنیم؟ در این مقاله جامع به صورت مفصل به این مسئله پرداخته‌ایم. با ما باشید تا در‌این‌باره بیشتر بدانید.

همه ما می‌دانیم که این روزها بازاریابی اینترنتی چه سهم عظیمی‌ در مراودات تجاری و اقتصادی دنیای مدرن ما دارد. اینترنت دیگر مثل گذشته که بیشتر جنبه سرگرمی، اطلاع‌رسانی و … داشت نیست و حالا به یکی از معتبرترین روش های کسب درآمد در دنیا تبدیل شده است. دنیای جدید ما دیگر مثل قدیم که تجارت‌ها همگی حالت فیزیکی داشتند نیست و این نوع تجارت‌های قدیمی‌‌ با گسترده‌تر شدن بازاریابی دیجیتالی در حال کمرنگ‌تر شدن هستند.

اما تجارت‌های بزرگی که در این مسیر قدم برداشته‌اند، چطور توانستند کسب‌و‌کار خود را از طریق اینترنت و بازاریابی آنلاین متحول کنند؟

خوشبختانه اینترنت بستری گسترده از ابزارهای گوناگون را فراهم کرده است تا به کمک آن ها بتوانید مخاطبین بیشتری جذب کرده و در نهایت از آنها مشتریان ثابت بسازید. روش‌های گوناگونی برای بازاریابی آنلاین وجود دارد. بازاریابی محتوا از آن دسته بازاریابی‌هایی است که نه تنها تأثیر شگفت‌انگیزی در پیشرفت تجارت شما خواهد داشت، بلکه بازه تأثیرگذاری آن به نسبت برخی دیگر از انواع بازاریابی طولانی‌تر و حتی در مواقعی همیشگی می‌باشد. این یعنی شما در صورتی که به درستی از بازاریابی محتوا استفاده کنید، جذب مخاطبین و مشتریان خود را تضمین کرده اید.

ما در این مقاله قصد داریم به طور مفصل و کامل به مبحث بازاریابی محتوا و تولید محتوا بپردازیم. شما با مطالعه دقیق این مقاله می‌توانید با پایه و اساس و همچنین مفهوم این مقوله آشنا شده و در ادامه راه و روش‌های تخصصی و نکات مؤثر برای کسب موفقیت در این زمینه را فرا بگیرید.

بازاریابی محتوا دقیقاً به چه معناست؟

ضروری است تا قبل از وارد شدن به جزئیات این مبحث، با ماهیت و تعاریف این مقوله آشنا شویم. اولین سؤال برای شروع این است که بازاریابی محتوا چیست و ماهیت آن برای یک تجارت کوچک یا بزرگ به چه معناست؟

متخصصین وب در منابع گوناگونی از شعار “محتوا پادشاه است” یا “Content is King” استفاده کرده اند. به گفته آن‌ها، اگرچه یک تجارت آنلاین شامل بخش های گوناگونی است، اما محتوا حکم پادشاه تمام این بخش ها را دارد. دلیل چنین ادعایی متفاوت بودن بحث بازاریابی محتوا با دیگر انواع بازاریابی های آنلاین است. به جز تفاوت در نحوه عملکرد و اجرای این مبحث، تأثیرگذاری آن نیز به نسبت دیگر بازاریابی ها بسیار بیشتر است. به عبارت دیگر باید گفت که دیگر مدل های بازاریابی اینترنتی به نوعی زیرمجموعه های بازاریابی محتوا به حساب می‌آیند.

به عنوان مثال، بدون محتوا سئو هیچ معنی نخواهد داشت. سئو پل ارتباطی معرفی و بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جستجو است، اما اگر محتوای مناسب وجود نداشته باشد، سئو نیز در عمل هیچ فایده ای نخواهد داشت. یا برای مثال اطلاعاتی همچون متادیتاهایی که ربات های موتورهای جستجو از سایت ها دریافت می‌کنند، نوعی از محتوا محسوب می‌شوند. هر لینکی که یک منبع به منبعی دیگر می‌دهد در واقع هدایت گری برای ارسال کاربران به محتوایی دیگر است. کلمات کلیدی که کاربران در موتورهای جستجو به دنبالش هستند نیز در نهایت برای پیدا کردن محتوا به کار برده می‌شوند.

به جز این موارد، ایمیل ها، توئیت ها، پست های شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات موجود در صفحات فرود، توضیحات محصولات و … همگی از دیگر مثال های محتوا هستند. این توضیحات نشان دهنده اهمیت بالای محتوا برای راه اندازی وب‌سایت، کسب بازدید، افزایش فروش و هر چیزی که یک تجارت آنلاین به دنبال آن است، می‌باشد.

محتوا چیزی نیست که صرفاً به خاطر کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو به ما کمک کند. محتوا قدرتمندترین ابزار برای برقراری ارتباط و ارسال پیام های هدفمند به مخاطبین است. اگر این ارتباط به درستی برقرار شود، به دنبال آن کسب رتبه، افزایش بازدید و در نهایت افزایش فروش و سوددهی نیز عاید شما خواهد شد. محتوا قلب تپنده یک تجارت آنلاین است.

با این تفاسیر، می‌توان با یک تعریف ساده و کوتاه گفت که بازاریابی محتوا به استفاده صحیح از محتوا (هر نوع محتوا) به منظور دستیابی و محقق سازی اهداف اقتصادی یک تجارت اطلاق می‌شود.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا با تولید محتوا چه تفاوتی دارد؟

اگر بخواهیم تولید محتوا را خیلی ساده تعریف کنیم باید بگوئیم که فرآیند تولید، انتشار و به اشتراک‌گذاری هرگونه محتوای دیجیتالی شامل متن (نوشته)، عکس، ویدئو، فایل صوتی (پادکست) و … را تولید محتوا می‌نامند. اما این پروسه زمانی به بازاریابی محتوا تبدیل می‌شود که برای تولید و انتشار این محتوا یک هدف اقتصادی تعیین شده باشد. در واقع می‌توان گفت که مراحل توسعه و گسترش تولید محتوا و کسب درآمد حاصل از آن را بازاریابی محتوا می‌گویند. با این تعاریف باید گفت که این دو مورد در حقیقت با یکدیگر رابطه تنگاتنگ داشته و هر دو با یکدیگر معنی خواهند داد.

بزرگان این حوزه از عنوان دیگری نیز برای بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. به عقیده این افراد، بازاریابی محتوا یعنی ارائه اطلاعات مفید از یک برند که منجر به افزایش آگاهی و اطلاعات مخاطبین می‌شود. خیلی از تجارت های موفق در این زمینه با ارائه محتوای آموزشی و ارائه اطلاعات مهم به کاربران، توانسته اند در آنلاین مارکتینگ جایگاه ویژه ای کسب کنند. چرا که تقریباً تمام کاربران قبل از اینکه تصمیم به خرید و تهیه سرویس یا کالایی خاص بگیرند، ابتدا تمایل خیلی زیادی به کسب اطلاعات مربوطه دارند. افزایش آگاهی کاربران اولین قدم برای دستیابی به چنین موقعیتی می‌باشد.

بازاریابی محتوا یک استراتژی قدرتمند و طولانی مدت برای مستحکم کردن یک برند است. روشی که با کمک آن نه تنها برند شما معروف و بزرگ‌تر می‌شود، بلکه به واسطه آن شما قدم مهمی‌ در زمینه کسب درآمد حرفه ای و تقویت تجارت خود برداشته‌اید.

مقاله مرتبط: سه ترند بازاریابی محتوا در سال 2018

تولید و بازاریابی محتوا چطور می‌تواند برای تجارت ما مفید باشد؟

از جمله مهمترین دلایلی که شرکت های مختلف زیادی نمی‌توانند به درستی از این نوع بازاریابی سود ببرند این است که اغلب آن ها شناخت کافی و درستی از بازاریابی محتوا و مزایای آن ندارند. همچنین اطلاعات بسیار کمی‌ در مورد نحوه پیاده سازی و استفاده صحیح از آن دارند.

اثرات بازاریابی محتوا در دو دسته کلی تقسیم می‌شود. دسته اثرات نیمه محسوس و دسته اثرات محسوس. ما در ادامه اثرات مثبت بازاریابی محتوا در این دو دسته را بررسی خواهیم کرد :

مزایای نیمه محسوس بازاریابی محتوا
– تقویت و شهرت برند

ایجاد محتوای مناسب باعث می‌شود تا مخاطبین شما چیزی برای صحبت کردن و به اشتراک گذاری آن با دیگران داشته باشند. وقتی آن ها راجع به محتوایی که در سایت یا شبکه اجتماعی شما وجود دارد صحبت می‌کنند، درواقع در حال صحبت کردن در رابطه با خود تجارت و برند شما هستند. در میان این صحبت ها در اغلب موارد چیزهای گوناگونی به اشتراک گذاشته می‌شود. این چیزها می‌توانند لینک مطالب شما، تصاویر اینفوگرافیک، ویدئوها و بسیاری دیگر از انواع محتوا باشند. چنین چیزی به افزایش محبوبیت برند شما کمک شایانی می‌کند و افزایش محبوبیت و شهرت یک برند همان کلید موفقیت نهایی شما خواهد بود. این مسئله حتی در حالتی که برخی از کاربران حتی نام برند شما را نشنیده باشند نیز تأثیر مثبتی خواهد داشت.

– کسب احترام و تحسین از دید کاربران و دیگر تجارت ها

یک محتوای خوب که از طریق یک بازاریابی محتوای صحیح به انتشار درآمده باشد و بتواند نیازها و اطلاعات لازم را ارائه کند، قابلیت این را دارد تا تجارت شما را مورد تحسین همگان قرار دهد. اینکه بخواهید از دیدگاه مخاطبین قابل احترام و تحسین برانگیز به نظر بیائید مسئله ای است که نیاز به جلب توجه و اعتماد آن ها دارد. از بهترین روش هایی که بتوان با کمک آن اعتماد کاربران را جلب کرد، ارائه اطلاعات درست و مفید و کاربردی در قالب تولید محتوای اختصاصی است.

انتشار مطالب آموزشی خاص، راهکارها و در مجموع مطالب منحصر به فردی که مخاطبین خاصی به دنبال آن ها هستند می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. برای مثال توجه به دغدغه های فردی و اجتماعی، مطالب و سؤالاتی که در ذهن کاربران وجود دارد و توجه به ترندهای مطرح روز از یک طرف، و ایجاد یک محتوای شفاف برای بررسی این مسائل از طرف دیگر می‌تواند مستقیماً به افزایش ارزش شما و برندتان کمک کند.

در طرف مقابل سایت های بسیار زیادی هستند که هیچ ایده ای راجع به چنین مسئله ای نداشته و صرفاً به دنبال پر کردن سایت خود با محتوای مختلف هستند. این سایت ها که اغلب کارخانه محتوا نیز نامیده می‌شوند در مدت زمان کوتاهی با افت چشم گیری رو‌به‌رو می‌شوند. چرا که هدفی در تولید محتوای آن‌ها دیده نمی‌شود و طولی نمی‌انجامد که کاربران و مخاطبین آن‌ها از سبک کلیشه ای و بی‌هویت این نوع سایت‌ ها خسته می‌شوند. کاربران دنبال جایی هستند که بتوانند به آن اعتماد کنند. اگر چنین سایت هایی قادر نیستند تا اعتماد کاربران را جلب کنند، پس شما این کار را بکنید.

به خاطر بسپارید که اعتماد به سرعت به اعتبار شما تبدیل شده و اعتبار شما دلیل محکمی‌ برای افزایش بهره وری از نام برندتان خواهد بود.

– افزایش غیرمستیم نرخ تبدیل کاربر به مشتری

فرض کنید بخشی از محتوای سایت شما در جایی که کسی با نام برند شما آشنا نیست منتشر شده و به اشتراک گذاشته شده باشد. اگر این محتوا کیفیت لازم و ارزش کافی را به کاربران انتقال داده باشد، شانس اینکه آن کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر از جایی که این محتوا را تولید کرده است سراغ شما را بگیرند به مراتب بیشتر می‌شود. چنین پروسه ای در نهایت به بازخوردهای بیشتر کاربران و تبدیل شدن کاربران به مشتریان منجر می‌شود. اما نکته ای که شما را برای رسیدن به چنین چیزی یاری می‌کند، ارائه محتوای هدفمند برای مخاطبین هدفمند می‌باشد. هرچه این فرآیند بیشتر و بهتر صورت بگیرد، فاصله بین مخاطبین با محصولات و سرویس های شما کمتر می‌شود و همین مسئله به افزایش چشم گیر فروش شما کمک خواهد کرد.

– جذب دیگر بازاریابان آنلاین

بازاریابی محتوا پایه و اساس راه اندازی تمام کمپین های بازاریابی اینترنتی است. با تولید و انتشار محتوا، می‌توانید بازاریاب های دیگری را به کسب و کار خود جذب کرده و موقعیتی مناسب برای ایجاد همکاری های تیمی‌ فراهم کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید محتوای تولید شده خود را با همکاری صفحات مجازی در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و یا با همکاری با افراد متخصص در سطح وب، از همین طریق محصول یا سرویس خود را به شکل خیلی گسترده تری در معرض دید عموم قرار دهید. صدها و هزاران تیم آنلاین در جای جای اینترنت وجود دارند که می‌توانند همکاری های مفیدی برای شما رقم بزنند. در این مسیر تولید محتوا می‌تواند حکم پل ارتباطی را داشته و موضوع اصلی همکاری شما با این تیم ها باشد. بدیهیست که یک تولید محتوای با کیفیت و هدفمند در کنار همکاری با تیم های متخصص برای گسترش این محتوا نتیجه ای شگفت انگیز برای کسب و کار شما رقم خواهد زد.

مزایای محسوس بازاریابی محتوا
– افزایش ترافیک و بازدیدهای سایت

احتمالاً مشخص ترین و پرطرفدارترین مزیت اول بازاریابی محتوا، کسب ترافیک یا همان بازدیدهای بیشتر کاربران از سایت یا شبکه شما خواهد بود. این مزیت به نوبه خود مهم‌ترین چیزی است که بازاریابی شما را به مقدار بسیار زیادی مستحکم و در عین حال سودمند می‌کند. محتوای با کیفیت بدون هیچ چون و چرایی باعث می‌شود تا مردم زیادی به سایت شما مراجعه کنند که در نتیجه آن درصد قابل قبولی از این مردم با محصولات یا سرویس های شما آشنا شده و مستعد تبدیل شدن به مشتری های شما خواهند بود.

– بهبود شرایط SEO

وقتی بحث سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو در میان باشد، همه ما می‌دانیم چه چیزی بیشترین تأثیر را در این مورد دارد. تأثیرات بسزایی که از طریق بازاریابی محتوا شامل سئو می‌شود آنقدر زیاد است که می‌توان گفت فقط با تمرکز بر روی محتوا شما می‌توانید بدون نیاز به هیچ چیز دیگری سئوی سایت خود را تضمین کنید. محتوای خوب باعث جذب کلیک های بیشتر و معتبر شدن لینک های شما می‌شود. گوگل و دیگر موتورهای جستجو نیز از همین فاکتور به منظور رتبه بخشیدن به سایت ها استفاده می‌کنند.

گوگل همچنین با کمک ربات های هوشمند و پیشرفته خود به صورت تخصصی محتوای سایت شما را بررسی می‌کند و از همین طریق متوجه نوع دقیق کسب و کار شما خواهد شد. سپس با در اختیار داشتن این اطلاعات، نتایج جستجوهای مرتبط بیشتری را به سمت سایت شما روانه خواهد کرد. در این حالت کاربران یا مشتریان بالقوه بیشتری خیلی راحت تر شما را پیدا می‌کنند و این حالت ایده آل همان بازاریابی صحیح و هدفمندی است که ما در رابطه با آن صحبت می‌کنیم. بهتر است بدانید که چنین شرایطی همچنین باعث می‌شود تا جستجوهای بلند نیز با شانس خیلی بیشتری به سایت شما منتهی شوند.

مزایا و بهبودهای حاصل از تولید محتوا برای سئو بیشتر از این موارد است. شایان ذکر است که سایت های بدون محتوا یا با محتوای نامناسب عملاً هیچ جایگاهی در سئو و کسب رتبه های برتر در موتورهای جستجو نخواهند داشت؛ حتی اگر با هزینه های سنگین و تبلیغات تلاش کنند تا در این لیست قرار بگیرند، در بهترین حالت برای مدتی کوتاه در این میدان رقابت حضور خواهند داشت. اگر محتوا وجود نداشته باشد، موتورهای جستجو چه چیزی از سایت شما را به کاربران معرفی کنند؟ چه چیزی برای SEO وجود خواهد داشت؟

مقاله مرتبط: چگونه برای رشد سئو، استراتژی بازاریابی محتوا بسازیم؟

بازاریابی محتوایی

– افزایش مستقیم نرخ تبدیل کاربر به مشتری

درست مثل تأثیر غیرمستیم این مورد، بازاریابی محتوا می‌تواند به صورت مستقیم نیز این کار را برای شما آسان کند. در چنین حالتی شما به جای اینکه توسط شخص سومی‌ به دیگران معرفی شوید، خودتان مستقیماً با ارائه اطلاعات و محتوای مناسب کاربران فعلی را به مشتریان ثابت تبدیل می‌کنید. برای این کار باید باعث شوید تا کاربران شما مطمئن شوند جای مناسبی آمده و در حال به دست آوردن اطلاعاتی هستند که به دنبالش بودند. به عنوان مثال درج توضیحات صحیح و محتوای با کیفیت راجع به محصولات یا سرویس ها می‌تواند ارزش زیادی به کسب و کار شما ببخشد.

آمارها نشان می‌دهند کاربران تمایل بیشتری به خرید و استفاده از سرویس های سایت هایی دارند که اطلاعات لازم را ارائه کرده باشند. در واقع اگر شما بتوانید با بازاریابی محتوا چیزی که کاربران به دنبالش هستند را ارائه کنید، آنها نیز دلیلی برای ترک کردن سایت شما نخواهند داشت. در ضمن، احتمال تبدیل شدن به مشتریان شما نیز در این حالت بسیار بیشتر خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: شناخت رفتار مشتریان با یک ترفند ساده

آیا می‌توان بدون داشتن بودجه ای زیاد و یا یک تیم بزرگ در بازاریابی محتوا موفق ظاهر شد؟

جواب این سؤال یک کلمه است: بله!

احتمالاً این مورد از مهم‌ترین دلایلی است که بازاریابی محتوا را به یکی از برترین انواع کسب و کارها، نه تنها در تجارت های آنلاین، بلکه در بین تمامی‌ تجارت ها در کل دنیا تبدیل کرده است. بدیهی است که وجود پشتوانه مالی و اعضای تیم در فرآیند دستیابی به اهداف تجاری از طریق بازاریابی محتوا باعث پیشرفت بسیار سریع تر شما می‌شود اما اگر شما حتی منابع، نیرو و بودجه کافی برای تولید محتوای عالی ندارید، باز هم می‌توانید در این تجارت پیشرفت کنید. اما چگونه؟

در دنیای بازاریابی آنلاین مبحثی با عنوان “محتوای همیشه سبز” وجود دارد. محتوای همیشه سبز درواقع محتوایی است که کمتر سایت یا تجارت دیگری به سراغ آن رفته است. این مدل محتوا دو ویژگی اصلی دارد:

یکی اینکه بیشتر موضوعات تخصصی و به ظاهر کم طرفدار را دربر می‌گیرد، اما همیشه طرفداران و کاربران خود را دارد.

ویژگی دوم عدم داشتن تاریخ انقضا است. خیلی از مطالب و محتوای منتشر شده در سایت های گوناگون اگرچه در زمان انتشار اهمیت داشتند، اما بعد از مدتی از تب و تاب افتاده و تأثیرگذاری آنها به حداقل ممکن می‌رسد. محتوای همیشه سبز از این قاعده مستثنی است. این یعنی شما اگر هر زمانی به سراغ تولید و انتشار چنین محتوایی بروید، تا سال های سال محتوای شما جزو ترندینگ های محبوب به حساب آمده و از جایی که کمتر انواع مشابه آن وجود دارند، مطلب مورد نظر شما همواره در حال بازدید و دست به دست شدن خواهد بود. پس اگر تیم بزرگی ندارید و یا پشتوانه مالی مناسبی در اختیارتان نیست، از محتوای همیشه سبز استفاده کنید.

تولید این مدل محتوا اگرچه زمان نسبتاً بیشتری نسبت به دیگر انواع محتوا نیاز دارد، ولی در عین حال منبعی شگفت انگیز برای کسب و کارهای کوچک تر است تا بتوانند با تمرکز بر روی آن در بازاریابی محتوا حضور پررنگی داشته باشند. تنها بخش مهم این ماجرا این است که باید قبل از هر چیز با بررسی دقیق سایت های دیگر و توجه به دغدغه ها و خواسته های مردم، موضوع مرتبط و مناسب را پیدا کنید. البته مشکل دیگری هم در تولید چنین محتوایی وجود دارد و آن هم عدم وجود منابع زیاد برای کسب اطلاعات است. با این تفاسیر شما باید با دقت بیشتری موضوعات مختلف را بررسی کرده و حتی اگر لازم باشد تحقیقات جامع انجام دهید. اما می‌توانید مطمئن باشید که تولید یک محتوای همیشه سبز ارزش ده ها محتوای معمولی را داراست.

فراموش نکنید که در مبحث بازاریابی محتوا تحت هر شرایطی کیفیت بر کمیت ارجعیت دارد.

– بازگشت سرمایه در بازاریابی محتوا

در مقوله بازاریابی دیجیتال چیزی با عنوان “بازگشت سرمایه” وجود دارد که آن را با کلمه ROI (مخفف Return On Investment) می‌شناسند. این مبحث به سرمایه گذاری های مالی برای راه اندازی و گسترش فعالیت های اقتصادی در بستر اینترنت و یا بیرون از آن اطلاق می‌شود. قبل از شروع هر نوع کسب و کاری، کارآفرینان باید با این مسئله دست و پنجه نرم کنند.

در واقع شروع یک کسب و کار مسلماً نیاز به سرمایه گذاری دارد. این سرمایه گذاری ممکن است کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. همچنین مقدار اولیه آن ممکن است ناچیز و یا بسیار زیاد باشد. در اغلب موارد در این گونه سرمایه گذاری ها تضمین خاصی در بازگشت مقدار سرمایه وجود ندارد، اما در مبحث بازاریابی محتوا این مقوله جایگاهی ویژه دارد.

در این تجارت شما می‌توانید با هزینه ای اندک و حتی در بعضی موارد بدون سرمایه اولیه، یک تجارت نوپا و مستعد موفقیت راه اندازی کنید. همچنین آمار و ارقام جهانی نشان می‌دهند که سرمایه گذاری در تولید محتوا (اگر به صورت صحیح پیاده سازی شده باشد) قابلیت بازگشت سرمایه مناسبی دارد. یعنی سرمایه اولیه شما طی مدت نه چندان زیادی به کمک تولید محتوا بازیابی شده و به سوددهی تبدیل می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوا بحث سرمایه گذاری در آن است. شما قادر هستید تا با هزینه ای اندک این بازاریابی را راه اندازی کرده و از لحاظ بازگشت سرمایه نیز روی آن حساب ویژه ای باز کنید. البته لازم به گفتن نیست که این موارد تنها در صورتی که شما فعالیت درستی در این زمینه داشته باشید جوابگو خواهند بود.

– عرض اندام در مقابل رقبا

آیا برای شما هم تا به حال پیش آمده است که از دیگر افراد یا تجارت ها تعریف هایی شنیده باشید؟ مثلاً در حال بحث با دوستان یا همکاران خود در مورد موضوعی خاص هستید و یکی از اطرافیان شما می‌گوید “فلان شرکت یا فلان سایت چنین کاری کرده است”. چنین چیزی از جمله مسائلی است که بازخورد و تأثیر سریعی در مردم دارد. اگر شما در جایگاهی قرار بگیرید که دیگران به ویژه رقبای شما در مورد شما صحبت کنند، یعنی به درستی مسیر موفقیت را انتخاب کرده اید. محتوا یکی از مؤثرترین راه هایی است که شما را به این هدف نزدیک می‌کند.

تولید حرفه ای محتوا به شما کمک می‌کند تا بتوانید بر سر زبان ها قرار بگیرید. محتوا می‌تواند باعث شود شما یک مرجع و یک منبع متفاوت و قدرتمند شناخته شوید و این موضوع از دو نظر کلی به نفع شما خواهد بود. اول اینکه مردم مراجع معتبر را تحت هر شرایطی اولویت خود قرار می‌دهند و دوم، شما با این کار برای رقبای خود خط و نشان کشیده و نشان می‌دهید که کار آن‌ها برای رقابت با شما سخت خواهد بود. پس اگر دنبال ابزاری برای دستیابی به چنین خواسته هایی هستید، بازاریابی و تولید محتوا همان چیزی‌ست که باید به سراغش بروید.

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

در خیلی از منابع از عنوان استراتژی محتوا برای این مقوله یاد شده است. درست مثل بحث تولید محتوا و بازاریابی محتوا، استراتژی محتوا نیز مسئله ای است که ممکن است باعث ایجاد سردرگمی‌ در وب‌مسترها شود. با یک تعریف ساده می‌توان گفت که استراتژی محتوا هدف گذاری، تحقیق درباره مخاطبین، تحقیق درباره راه و روش های پیاده سازی بازاریابی محتوا، استایل و نوع کار، ایده پردازی و دیگر مسائل مشابه در زمینه تولید هدفمند محتوا می‌باشد.

این یعنی اگر شما به صورت هدفمند و با برنامه ریزی های از پیش تعیین شده وارد فاز تولید محتوای حرفه ای و اقتصادی شوید، درواقع در حال پیش بردن استراتژی های محتوا هستید. با دانستن این حقایق، حالا با درک خیلی بهتری از این مسئله می‌توانید شروع به فعالیت کنید.

راهکارهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، نکاتی مهم برای کسب موفقیت در این زمینه هستند که باید به درستی آن‌ها را مورد توجه قرار داد.

مقاله مرتبط: 6 نکته برای داشتن بهترین استراتژی در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی

1. مخاطبان خود را مشخص کنید

برای هر کسب و کاری اولین قدم تعیین کردن مخاطبین است؛ چرا که در غیر این صورت اهداف کاری شما بی معنی خواهند بود. در بحث تولید محتوا نیز این مسئله صادق است. شما باید قبل از هر چیزی مخاطبین خود را به صورت هدفمند انتخاب کنید. برای این کار باید ببینید که زمینه کاری شما برای کدام دسته از افراد جذاب تر و از آن مهم‌تر، برای چه کسانی مورد نیاز است. با تحقیق و پژوهش و رفتارشناسی کاربران می‌توانید قدم بزرگی در این مرحله بردارید. برای مثال با جستجو در سطح اینترنت و یا شبکه های اجتماعی می‌توانید متوجه شوید که سلایق کاربران به چه صورت است و یا آن ها به دنبال چه چیزهایی هستند. سپس می‌توانید مطابق با خواسته های کاربران، شروع به تولید محتوای هدفمند و هم‌راستا با این خواسته ها کنید.

شما باید دانید که می‌خواهید با چه کسانی در ارتباط باشید و بالعکس چه کسانی می‌خواهند با شما در ارتباط باشند. اطلاعات زیر از مهم‌ترین مسائلی است که باید در این بخش به آن‌ها توجه کرد :

اطلاعات مربوط به دموگرافی یا جمعیت‌شناسی (سن، جنسیت، محل زندگی و …)
سایت ها یا شبکه هایی که این افراد در آن‌ها حضور داشته و به دنبال آن‌ها هستند
روش ها و کانال هایی که برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند (شبکه های اجتماعی، انجمن ها و …)
به چه مراجعی اهمیت داده و از آن‌ها پیروری می‌کنند (پیدا کردن اینفلوئنسرها)
دنبال چه چیزی بوده و خواهان به دست آوردن اطلاعات، محصولات، سرویس ها و … از چه طریقی هستند

چگونه وبلاگ نویسی را شروع کرده و از آن پول دربیاوریم؟

وبلاگ نویسی که امروزه به یکی از شیوه‌های درآمدزایی در بازاریابی نوین تبدیل شده، چالش‌ها و استانداردهای خودش را دارد. از طرفی نه به آن سختی است که برخی‌‌ها فکر می‌کنند، و از طرفی نه به آن آسانی که برخی دیگر می‌اندیشند. با ما باشید تا شما را با نحوه شروع کردن آن آشنا کنیم.

مسئله وبلاگ نویسی و استفاده از وبلاگ برای اهداف مختلف پیشینه خیلی قدیمی دارد و می‌توان ادعا کرد که همزمان با سایت‌ها به وجود آمده است. امروزه استفاده از وبلاگ به عنوان یک ابزار برای تبلیغات و تقویت سایت فروشگاهی به یک موضوع مهم و تعیین‌کننده تبدیل شده و حتی شرکت‌های بزرگ دنیا نیز از این ابزار استفاده می‌کنند. برای درک اهمیت نوشتن وبلاگ و محتوای آن تنها می‌توانید به چند تا سایت برتر دنیا مانند سایت یوآست، دیجیتال مارکتینگ، موز (moz) و حتی خود گوگل مراجعه کنید که با وجود داشتن رتبه برتر در دنیا، از بخش وبلاگ استفاده می‌کنند.
ادامه خواندن چگونه وبلاگ نویسی را شروع کرده و از آن پول دربیاوریم؟

بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد

بازاریابی محتوا طبق تعریف موسسه فوربس، سایتی که به‌صورت آنلاین هرگونه اطلاعات مرتبط با بازاریابی محتوا را در اختیار افراد و علاقه مندان قرار می‌دهد، اینگونه تعریف شده است:

“بازاریابی محتوا، روشی از بازاریابی است که به‌منظور جذب مشتریان، محتوایی ارزشمند، به طورپیاپی ایجاد و منتشر می‌کند، با این هدف که مشتریان جذب شده و باعث کسب درآمد اینترنتی شود.”

ادامه خواندن بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد

هفت استراتژی رشد کسب و کار اینترنتی

هفت استراتژی رشد کسب و کار اینترنتی که کسب و کار اینترنتی شما را از رقبایتان متمایز خواهد کرد.

بدون داشتن استراتژی رشد کسب و کار اینترنتی شما باید بدانید افراد زیادی وجود دارند که همان محصول یا سرویسی را تبلیغ می کنند که شما ارائه می دهید. وقتی وارد شبکه های اجتماعی می شوید، بسیاری از دوستان کارآفرین خود را می بینید که محصولات پادکست می فروشند، تبلیغات انجام می دهند، آموزش استفاده از ویدئوی لایو را می دهند، به شما یاد می دهند که چگونه وبلاگی سودآور ایجاد کنید و کارهایی از این دست.

ساختن یک کسب و کار اینترنتی کار آسانی نیست، و واقعیت های سختی وجود دارد که باید در مورد آن ها بدانید.
ادامه خواندن هفت استراتژی رشد کسب و کار اینترنتی

چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟

مسئله وبلاگ نویسی و استفاده از وبلاگ برای اهداف مختلف پیشینه خیلی قدیمی دارد و می‌توان ادعا کرد که همزمان با سایت‌ها به وجود آمده است. امروزه استفاده از وبلاگ به عنوان یک ابزار برای تبلیغات و تقویت سایت فروشگاهی به یک موضوع مهم و تعیین‌کننده تبدیل شده و حتی شرکت‌های بزرگ دنیا نیز از این ابزار استفاده می‌کنند. برای درک اهمیت نوشتن وبلاگ و محتوای آن تنها می‌توانید به چند تا سایت برتر دنیا مانند سایت یوآست، دیجیتال مارکتینگ، موز (moz) و حتی خود گوگل مراجعه کنید که با وجود داشتن رتبه برتر در دنیا، از بخش وبلاگ استفاده می‌کنند.
ادامه خواندن چگونه وبلاگ نویسی را شروع کنیم؟